Tarihçe

Share

Tarihçe• Beyin dalgalarıyla beyni geliştirme ve dönüştürme tekniği ilk defa 1934 yılında tanımlanmıştır. Hans Berger’ın 1929 da alfa beyin dalgalarını keşfinden kısa bir süre sonra bu konuda ki araştırmalar yoğunlaştırılmıştır.

• 1960 yılında anestezi uzmanı M.S. Sadove, MD, bu yöntemi ameliyatlarda acıyı azaltmak için kullanmıştır. Birkaç yıl sonra Bernard Margoliz’in diş tedavisinde beyin dalgalarını kullanarak operasyon yapmanın daha az kanamalı,daha az ağrılı bir tedavi imkanı sağladığı ile ilgili makalesi yayımlanmıştır.

• 1973’te Dr Gerald Oster bazı nörolojik rahatsızlıkların ses dalgalarıyla beynin geliştirilmesi sonucu daha güçlü bir tedavi imkanı verdiği gerçeğini “Scientific American” dergisindeki makalesinde açıklamıştır.

• 1980 de Dr Norman Shealy, Dr Glen Solomon, baş ağrısı tedavisinde bu teknolojinin kullanımında öncü rol oynamışlar ve etkin tedaviler gerçekleştirmişlerdir.1984’te Dr Brocykopp beyin simülasyonlarını kullanarak beyinde olan değişimlerin ve beynin 2 yarımküresinde eşlenmesinin EEG ekranından izlenmesini sağlamıştır.1981 yılında Artuto Manns’ın isokronik seslerin beyne etkisi ile ilgili yayımlanan çalışması büyük ilgi görmüştür.

• 1990 yılında bu teknik Dr Russel ve Dr Carter’ın çalışmalara öncülük etmesiyle dikkat eksikliği ve öğrenme sorunlarında geniş kullanım alanı bulmuştur. Dr Thomas Bubudzynski, David Siever, psikolog Michael Coyce ve bir çok araştırmacı PMS kronik yorgunluk, kronik ağrı, depresyon, hipertansiyon ve başka diğer rahatsızlıklarla ilgili çalışmalarını sürdürmüşlerdir.  Beyin güçlendirme çalışmaları birçok modern klinikte EEG araçlarının beyin güçlendirme aletleriyle sürdürülmekte ve geliştirilmektedir, şu an gelişmekte olan mindball tekniği bunun en önemli örneklerinden biridir.(www.mindball.com.tr)

• Beyin güçlendirme tekniklerinin arkasında 70 yıllık sağlam bir bilimsel dayanak bulunmaktadır.

Share
Ücretsiz Demo Talep Et