Kendini Tanı

Share

Kendini Tanı Mustafa Çetin tarafından “kendini tanı” grubuna yazılmıştır.

Hiçbir kelime, işaret ettiği şeyi anlatamaz.

Kelimelerin “birşeyi anlatma yeteneği” KESİNLİKLE YOKTUR. Kelimelerin doğası böyledir. Bu nedenle “KELİMELERLE ANLAMAK” diye bir şeyi “BURASI DAHİL YAŞAMINIZIN HİÇBİR ANINDA BEKLEMEYİN.”
Ve tüm konuşmaların, buradakiler de dahil tüm yazıların, tüm kitapların sadece kelimelerden oluştuğunu HİÇ unutmayın. İşaret edileni anlamak, onu tam farkındalık ile yaşamak ve tanık olmak ile mümkündür.
——————————————————-

İNANÇ VE KİŞİLİĞİMİZE ETKİSİ

İnandığımızı söylediğimizde aslında olan nedir? İnandığımızı söylediğimiz şeyin var olduğunu veya inandığımız olayın meydana geldiğini kabullenmiş oluruz. Ayrıca zihnimizde semboller ve görüntüler oluşur ve inandığımız şeyi bu semboller ve görüntüler olarak kabul ederiz. Ve bu sembol ve görüntüler, tümüyle bilinçaltımıza kaydolur. İnanç, böyle oluşur. O sembol ve görüntülere “benim inancım” deriz. Peki bu sembol ve görüntüler, inandığımız şeyin veya olayın ta kendisi midir?

Bir insan, hayatınızda görmediğiniz bir şehri çeşitli yönleriyle anlatıyor. O anlatırken sizin zihninizde çeşitli görüntüler oluşur. Bu görüntüleri anlatılan şey olarak görürsünüz ve o görüntüler hafızanıza kaydolur. Bir gün o şehri kendiniz gördüğünüzde birçok şeyin hiç de anlatıldığı gibi olmadığına ve zihninizde kaydettiğiniz görüntülerden de çok farklı olduğuna şâhit olursunuz. O şehirden öyle farklı ve tarifsiz etkileşimler edinirsiniz ki en uygun kelimelerin bile onları aktaramayacağını yaşayarak görürsünüz.

Tanık oluşta her şey olduğu gibi görülür. Onda çeşitlilik ve sınırsızlık vardır. Kelimeler ise zihninizde görüntüler yaratır. Açıktır ki bu görüntüler, kelimelerin bahsettiği şeylerin ta kendisi değildir. O halde bu görüntüler sahtedir. Bu yüzden aynı inançtan olduğunu söyleyen insanlar, bilinçaltlarına kaydolmuş farklı görüntüler nedeniyle farkında olmadan birbirlerinden uzaklaşmış olur. Bir toplumun ortak inançları ne kadar çoksa, o toplumun bireyleri birbirlerine o kadar yabancılaşıyor demektir. Ve bir insanın inançları ne kadar çoksa, o da kendine o kadar yabancılaşıyor demektir.

Mustafa Çetin

Share
Ücretsiz Demo Talep Et
Banu Gökçül